M5-256/120-15YC/1 OverviewA mobile phone network consists of 256macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).160-BQFP is the package in which it resides.There are 120 I/Os programmed in it.The device is programmed with 160 terminations.As the terminal position of this electrical part is QUAD, it serves as an important access point for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 5V volts.As a result, it is packaged as Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to 0°C~70°C TA.The chip should be mounted by Surface Mount.It belongs to the MACH® 5series of FPGAs.The chip is programmed with 160 pins.When using this device, YES can also be found.The M5-256 indicates that its related parts can be found.10000 gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at 5V.In order to store data, EEPROM is used.The electronic part is mounted by Surface Mount.The device is designed with pins 160.This device operates at a voltage of 5.25Vas its maximum supply voltage.The minimal supply voltage is 4.75V.The system runs on a power supply of 5V watts.It is recommended that the maximal frequency be lower than 83.3MHz.
M5-256/120-15YC/1 Features160-BQFP package
120 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
160 pin count
160 pins
5V power supplies
M5-256/120-15YC/1 ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
M5-256/120-15YC/1 CPLDs applications.
Voltage level translation
Timing control
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 160-BQFP |
| Number of Pins | 160 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MACH® 5 |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 160 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | M5-256 |
| Pin Count | 160 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of I/O | 120 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Turn On Delay Time | 15 ns |
| Number of Gates | 10000 |
| Max Frequency | 83.3MHz |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 256 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 4.75V~5.25V |
| Length | 28mm |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Width | 28mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |