LC75056PE-H OverviewIt is a kind of electronic component available in the 100-BQFP package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Audio, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of -40°C~85°C TA ensures its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.100 pins can be found in its configuration.It is specifically designed to operate with the frequency of 110MHz.It adopts Surface Mount as its mounting way.
LC75056PE-H FeaturesSupplied in the 100-BQFP package
LC75056PE-H ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LC75056PE-H DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-BQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Audio |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Frequency | 110MHz |
| Interface | I2C, SPI |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Voltage - Core | 1.50V |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |