TMS320C6201GJLA200 OverviewThis is an electronic component with a 352-BBGA, FCBGA Exposed Pad package.The packaging way is Tray.The fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.It is essential that -40°C~105°C TC is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.Voltages can be input or output within 3.30V's analog voltage range.As part of the TMS320C62x series, this digital signal processor is included.The uses of this product can be terminated with 352.A voltage of 1.8V is used as the supply voltage.There are pins on the 352 component.The configuration of the device includes 352 pins.With its base part number 320C6201, it is possible to identify a number of related parts.In order for the device to operate at the frequency of 200MHz, it has been designed specifically.The mounting method of the device is Surface Mount.It is possible to supply as low a voltage as 1.71V to this device.There is a maximum voltage supply of 3.46V to this device.The device operates with a supply voltage of 3.3V.With this electronic part, additional features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also be provided.Industrial environments utili2e 2 timers for accurate feedback and event activation.An external source causes 4 interrupts.Using 4 DMA channels, data can be transferred without overloading the CPU.
TMS320C6201GJLA200 FeaturesSupplied in the 352-BBGA, FCBGA Exposed Pad package
Operating supply voltage of 3.3V
4 external interrupts
TMS320C6201GJLA200 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6201GJLA200 DSP applications.
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 352-BBGA, FCBGA Exposed Pad |
| Number of Pins | 352 |
| Weight | 4.367187g |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C62x |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 352 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 200MHz |
| Base Part Number | 320C6201 |
| Pin Count | 352 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Host Interface, McBSP |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| RAM Size | 128kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 16384 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Timers | 2 |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.80V |
| Number of DMA Channels | 4 |
| Height | 3.8mm |
| Length | 27mm |
| Width | 27mm |
| Thickness | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |