LC89058WA-E OverviewThe product comes in a case with the letter Tray. The recommended mounting type for this product is Surface Mount. 64-LQFP case embeds it. It has 1 channels. Demodulator functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Audio Systems directions. Votage is provided within 3V~3.6V. A temperature range of -30°C~70°C TA is used by this device. The device's related specifications can be found here: 32kHz ~ 192kHz.
LC89058WA-E FeaturesWith 64-LQFP channels
operate temperature at the range of -30°C~70°C TA
LC89058WA-E ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LC89058WA-E Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Operating Temperature | -30°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2015 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Applications | Audio Systems |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Function | Demodulator |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2S |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Supplier Device Package | 64-SQFP (10x10) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |