LCMXO256C-3TN100I OverviewA 100-LQFP package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FLASH PLD components. This device features 78 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 256 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.8V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.71V~3.465V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the MachXO series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 78 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 100 terminations. Related parts can be found by using its base part number LCMXO256. The FPGA module's RAM si0Be reaches 0B in order to ensure that the program operates in a normal manner. 100 pins are designed into the device. Fpga electronics contains 32 LABs/CLBs in an array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 3.3V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. In addition to this, it has 100 pins. There is a memory of 256B embedded in this FPGA module, which can be used for storing programs and data. This device operates at a frequency of 150MHz in order to provide high efficiency. In order for the building block to work, fpga semiconductor consists of 256 logic cells. For its operation, 13mA is used as the supply current. A feature of this system is also called IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V, which gives it a unique characteristic. There are 7 dedicated inputs which are used to detect the status of input signals on the platform. The main building blocks of a CPLD can be found in this device, namely 128 macro cells. Using SRAM memory, resources can be avoided conflicts and data can be stored efficiently.
LCMXO256C-3TN100I Features78 I/Os
100 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 150MHz
LCMXO256C-3TN100I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LCMXO256C-3TN100I FPGAs applications.
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 657.000198mg |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | MachXO |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 150MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LCMXO256 |
| Pin Count | 100 |
| Number of Outputs | 78 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Memory Size | 256B |
| Operating Supply Current | 13mA |
| Number of I/O | 78 |
| RAM Size | 0B |
| Memory Type | SRAM |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Turn On Delay Time | 4.9 ns |
| Programmable Logic Type | FLASH PLD |
| Number of Logic Elements/Cells | 256 |
| Number of LABs/CLBs | 32 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 128 |
| Number of Logic Cells | 256 |
| Number of Dedicated Inputs | 7 |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |