EP3C16U484I7 OverviewIn the 484-FBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 346 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 15408 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.15V~1.25V-volt supply voltage required for the device to operate. The Cyclone® III Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. A total of 346 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 484 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 516096 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number EP3C16, which is its base part number. A total of 963 LABs/CLBs are included in this FPGA. It usually uses a 472.5MHz crystal.
EP3C16U484I7 Features346 I/Os
Up to 516096 RAM bits
EP3C16U484I7 ApplicationsThere are a lot of Intel
EP3C16U484I7 FPGAs applications.
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 484-FBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Cyclone® III |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 484 |
| ECCN Code | 3A991 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | EP3C16 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B484 |
| Number of Outputs | 346 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of I/O | 346 |
| Clock Frequency | 472.5MHz |
| Number of Inputs | 346 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 15408 |
| Total RAM Bits | 516096 |
| Number of LABs/CLBs | 963 |
| Length | 19mm |
| Height Seated (Max) | 2.2mm |
| Width | 19mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |