LCMXO2-1200HC-6MG132I OverviewIn the 132-LFBGA, CSPBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 104 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 1280 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 2.5V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 2.375V~3.465V-volt supply voltage required for the device to operate. The MachXO2 Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. A total of 105 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 132 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 65536 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number LCMXO2-1200, which is its base part number. It is crucial that the RAM si8kBe of this FPGA module reaches 8kB so that the program can run normally. In order to make it work, 132 pins have been designed. A total of 160 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 2.5V. There is a 2.5/3.3V power supply that is required to operate it. With a total of 132 pins, it is equipped with a high level of security. For storing programs and data, this FPGA module embeds memory 17.3kB. It is possible to achieve a speed of up to 388MHz with this FPGA. It operates at 3.49mA amps of supply current. There are 640 macro cells which make up this CPLD and they serve as the main components of the device. Adapted for storing data, the FLASH memory avoids resource conflicts.
LCMXO2-1200HC-6MG132I Features104 I/Os
Up to 65536 RAM bits
132 LABs/CLBs
LCMXO2-1200HC-6MG132I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LCMXO2-1200HC-6MG132I FPGAs applications.
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 132-LFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 132 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | MachXO2 |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 132 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LCMXO2-1200 |
| Pin Count | 132 |
| Number of Outputs | 105 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Memory Size | 17.3kB |
| Operating Supply Current | 3.49mA |
| Number of I/O | 104 |
| RAM Size | 8kB |
| Memory Type | FLASH |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 1280 |
| Total RAM Bits | 65536 |
| Max Frequency | 388MHz |
| Number of LABs/CLBs | 160 |
| Number of Macro Cells | 640 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |