EP2AGX95EF35C5N OverviewThere are two packages that contain fpga chips: 1152-BBGA, FCBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 452 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 89178 logic elements/cells. The supply voltage is 0.9V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 0.87V~0.93V , at which it runs. The Arria II GX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Arria II GX family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. This device is equipped with 452 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. A device like this one offers 6839296 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, use the part number EP2AGX95 as a base. A total of 3747 LABs/CLBs make up this FPGA array. The device runs on a 0.91.2/3.31.52.5V battery and requires no additional power supply to operate. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 500MHz in order to do its work.
EP2AGX95EF35C5N Features452 I/Os
Up to 6839296 RAM bits
EP2AGX95EF35C5N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP2AGX95EF35C5N FPGAs applications.
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1152-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Arria II GX |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A991 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 0.87V~0.93V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 0.9V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP2AGX95 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1152 |
| Number of Outputs | 452 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 0.91.2/3.31.52.5V |
| Number of I/O | 452 |
| Clock Frequency | 500MHz |
| Number of Inputs | 452 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 89178 |
| Total RAM Bits | 6839296 |
| Number of LABs/CLBs | 3747 |
| Length | 35mm |
| Height Seated (Max) | 2.6mm |
| Width | 35mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |