LCMXO2-2000HC-4TG144I OverviewFpga chips is supplied in the 144-LQFP package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 111 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 2112 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 2.5V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 2.375V~3.465V. It is a type of FPGA belonging to the MachXO2 seies. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. There are 112 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 144 terminations. The RAM bits that this device offer is 75776. Its base part number LCMXO2-2000 can be used to find related parts. The RAM si9.3kBe of this FPGA module reaches 9.3kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 144 pins. This FPGA is built as an array of 264 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 2.5V, designers can fully make use of its flexibility. Fpga electronics operates from a 2.5/3.3V power supply. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 144 pin count. This FPGA module embeds a memory of 21.3kB available for storing programs and data. Fpga semiconductor operates at a frequency of 269MHz to deliver high efficiency. The supply current used for its operation is 82μA. In this device, 1056 Macro cells are the main building blocks of a CPLD. The FLASH memory is adopted for storing data and avoiding resource conflicts.
LCMXO2-2000HC-4TG144I Features111 I/Os
Up to 75776 RAM bits
144 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 269MHz
LCMXO2-2000HC-4TG144I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LCMXO2-2000HC-4TG144I FPGAs applications.
Digital signal processing
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | MachXO2 |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 269MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LCMXO2-2000 |
| Pin Count | 144 |
| Number of Outputs | 112 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Memory Size | 21.3kB |
| Operating Supply Current | 82μA |
| Number of I/O | 111 |
| RAM Size | 9.3kB |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 7.24 ns |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 2112 |
| Total RAM Bits | 75776 |
| Number of LABs/CLBs | 264 |
| Number of Macro Cells | 1056 |
| Height | 1.4mm |
| Length | 20mm |
| Width | 20mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |