EP1AGX50DF780C6N OverviewAs part of the 780-BBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 350 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 50160 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.15V~1.25V . It is a type of FPGA that belongs to the Arria GX series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 350 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 780 terminations. This device has 2475072 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number EP1AGX50 can be used to find parts that are related to it. The FPGA consists of 2508 LABs/CLBs. An external power supply of 1.22.5/3.3V is required to power the device. Typically, it uses a crystal oscillating at 640MHz in order to operate.
EP1AGX50DF780C6N Features350 I/Os
Up to 2475072 RAM bits
EP1AGX50DF780C6N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP1AGX50DF780C6N FPGAs applications.
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 780-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Arria GX |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | EP1AGX50 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Number of Outputs | 350 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.22.5/3.3V |
| Number of I/O | 350 |
| Clock Frequency | 640MHz |
| Number of Inputs | 350 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 50160 |
| Total RAM Bits | 2475072 |
| Number of LABs/CLBs | 2508 |
| Length | 29mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 29mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |