LCMXO2-4000HE-6MG132I OverviewThere is a 132-LFBGA, CSPBGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 104 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 4320 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 1.14V~1.26V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the MachXO2 series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. The device has 105 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 132. There are 94208 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number LCMXO2-4000. There is a maximum RAM si11.5kBe of 11.5kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. It has a total of 132 pins that are designed for it. 540 LABs and CLBs are built into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. Programs and data can be stored in the 27.8kB memory embedded in this FPGA module. There is a possibility that this FPGA will be able to reach a speed of 133MHz. A 128μA supply current is used for its operation. A CPLD is essentially composed of 2160 macrocells, which are the main building blocks of a CPLD. Data is stored in the FLASH memory, so resource conflicts are avoided.
LCMXO2-4000HE-6MG132I Features104 I/Os
Up to 94208 RAM bits
132 LABs/CLBs
LCMXO2-4000HE-6MG132I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LCMXO2-4000HE-6MG132I FPGAs applications.
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 132-LFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 132 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | MachXO2 |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 132 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LCMXO2-4000 |
| Number of Outputs | 105 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Memory Size | 27.8kB |
| Operating Supply Current | 128μA |
| Number of I/O | 104 |
| RAM Size | 11.5kB |
| Memory Type | FLASH |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 4320 |
| Total RAM Bits | 94208 |
| Max Frequency | 133MHz |
| Number of LABs/CLBs | 540 |
| Number of Macro Cells | 2160 |
| Length | 8mm |
| Height Seated (Max) | 1.35mm |
| Width | 8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |