XC2VP20-5FG676C OverviewIn the package 676-BBGA, FCBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 404 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 20880 logic elements/cells. Supply voltage is 1.5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.425V~1.575V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Virtex®-II Pro series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 404 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Bulk. In total, the terminations of this piece are 676. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 1622016 bfpga electronics s of RAM. The RAM si198kBe of this FPGA module reaches 198kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The FPGA is built as an array of 2320 latches or CLBs. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. I am going to present you with a device that is equipped with 676 pins. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 18560 registers.
XC2VP20-5FG676C Features404 I/Os
Up to 1622016 RAM bits
18560 registers
XC2VP20-5FG676C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2VP20-5FG676C FPGAs applications.
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
Data Center
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 676-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Bulk |
| Series | Virtex®-II Pro |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) |
| Number of Terminations | 676 |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 676 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B676 |
| Number of Outputs | 404 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Number of I/O | 404 |
| RAM Size | 198kB |
| Number of Inputs | 404 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 20880 |
| Total RAM Bits | 1622016 |
| Number of LABs/CLBs | 2320 |
| Speed Grade | 5 |
| Number of Registers | 18560 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.36 ns |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.44mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |