LCMXO2-7000HC-4FTG256I OverviewIn the 256-LBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 206 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 6864 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 2.5V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 2.375V~3.465V-volt supply voltage required for the device to operate. The MachXO2 Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. A total of 207 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 256 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 245760 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number LCMXO2-7000, which is its base part number. It is crucial that the RAM si30kBe of this FPGA module reaches 30kB so that the program can run normally. In order to make it work, 256 pins have been designed. A total of 858 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 2.5V. There is a 2.5/3.3V power supply that is required to operate it. For storing programs and data, this FPGA module embeds memory 68.8kB. The high efficiency of this device is provided by its 269MHz-frequency operation. It operates at 189μA amps of supply current. There are 3432 macro cells which make up this CPLD and they serve as the main components of the device. Adapted for storing data, the FLASH memory avoids resource conflicts.
LCMXO2-7000HC-4FTG256I Features206 I/Os
Up to 245760 RAM bits
256 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 269MHz
LCMXO2-7000HC-4FTG256I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LCMXO2-7000HC-4FTG256I FPGAs applications.
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | MachXO2 |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 269MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LCMXO2-7000 |
| Number of Outputs | 207 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Memory Size | 68.8kB |
| Operating Supply Current | 189μA |
| Number of I/O | 206 |
| RAM Size | 30kB |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 7.24 ns |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 6864 |
| Total RAM Bits | 245760 |
| Number of LABs/CLBs | 858 |
| Number of Macro Cells | 3432 |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.55mm |
| Width | 17mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |