LDC1312QDNTTQ1 OverviewEnclosed in the 12-WFDFN Exposed Pad package.This data acquisition unit is available in the Tape & Reel (TR) package.To maintain normal operation, the working temperature is advised to be set as -40°C~125°C.You can get what you paid from this outstanding Inductance-to-Digital Converter.To save more space, mount this part through Surface Mount.If your meter doesn't read 2.7V~3.6V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.There are 12 terminations in total.1 functions here to access high performance for whatever applications.By deploying 2 channels, this unit executes complicated tasks efficiently.Try searching "LDC1312" if you fancy parts with similar specs.3.3V is the common amount of voltage that should be applied to this data acquisition unit.The unit comprised 12 pins.Voltage exceeding 3.6V is not allowed to supply the part.This unit is from the Automotive, AEC-Q100 series.
LDC1312QDNTTQ1 FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
LDC1312QDNTTQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LDC1312QDNTTQ1 ADCs/DACs applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 12 |
| Type | Inductance-to-Digital Converter |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LDC1312 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Channels | 2 |
| Data Interface | I2C |
| Sampling Rate (Per Second) | 13.3k |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Height | 800μm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |