MAX125CCAX+D OverviewPackage 36-BSOP (0.295, 7.50mm Width) includes it.The Tube package contains this data acquisition unit.Normal operation should be performed with the working temperature set to 0°C~70°C.There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding Data Acquisition System (DAS).This part will save even more space if it is mounted through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read a voltage of 5V ±5V, the circuit should be re-built.Total, there are 36 terminations that have been made.In order to access high performance for a wide range of applications, we have included the 1 functions here.Due to the deployment of 8 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.In case you're looking for parts with similar specifications, try searching "MAX125".The voltage to be applied to this data acquisition unit is 5V.In terms of pin count, it has a total of 36 pins.The device is equipped with a high resolution 14-bit data acquisition system.A total of 36 pins are present on the unit.For many instances of use, Surface Mount made the technique more feasible.The device can be powered by 5V.In order to implement high-level analog source acquisition, the 4 analog IN channels are implemented.Among the components of this part, there are a total of 1 A/D converters.
MAX125CCAX+D FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
14-Bit acquisition unit
5V unit
MAX125CCAX+D ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX125CCAX+D ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 941mW |
| Voltage - Supply | 5V ±5V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | MAX125 |
| Pin Count | 36 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 14 |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Sampling Rate (Per Second) | 250k |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 250 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Voltage Supply Source | Analog Digital Dual ± |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 75 dB |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Resolution (Bits) | 14 b |
| Height Seated (Max) | 2.64mm |
| Width | 7.495mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |