LF398MX/NOPB OverviewOp amp is packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. Op amps are Sample and Hold types of amplifier on the chip. Instrumentation amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 14. Linear amplifier has a total of 14 pins. Please take in mind that op amp should be run at 15V. Linear amplifier includes 14 pins. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 2mV voltage. Surface Mount is the recommended mounting type of operational amplifiers. With regard to operating temperature, op amp ranges 0°C~70°C. Operational amplifier can operate supply current at 4.5mA. There are 1 circuits on op amps. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 15V voltage. It is used TR to pack the op amps.
LF398MX/NOPB Features14 Pins
supply voltage of 15V
LF398MX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LF398MX/NOPB Instrumentational OP Amps applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 338.011364mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Base Part Number | LF398 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 4.5mA |
| Supply Current-Max | 6.5mA |
| Amplifier Type | Sample and Hold |
| Current - Input Bias | 10nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±5V~18V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Acquisition Time-Nom | 20 µs |
| Acquisition Time-Max | 25μs |
| Height | 1.75mm |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |