LM2904DGKR OverviewIn the package, you will find a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)-case to contain the op amp ic. The instrumentation amplifier in this picture is of the General Purpose-type. A Tape & Reel (TR) case is used for delivering the op amp. During the past two weeks, there have been close to 8 terminations. A total of 8 pins are located on this board. This linear amplifier should be powered by an 5V battery. The op amp ic has an array of 8 pins on it. Op amp rates 7mV as input offset voltage. For this electrical component, Surface Mount is the recommended mounting type. According to the manufacturer, this buffer op amp works well at -40°C~125°C , which is a good operating temperature. Using an 1mA supply current, this operational amplifier ics can be operated. You should keep the voltage gain at 100dB for the time being. On the buffer amps, there are 2 channels that can be used. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 13V. The linear amplifier is packaged by using a TR axis.
LM2904DGKR Features8 Pins
supply voltage of 5V
100dB voltage gain
LM2904DGKR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM2904DGKR Instrumentational OP Amps applications.
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
Signal operation
Video computer boards
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | LM2904 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 13V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 1mA |
| Nominal Supply Current | 1.2mA |
| Output Current | 30mA |
| Slew Rate | 0.3V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Current - Input Bias | 20nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V~26V ±1.5V~13V |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7mV |
| Bandwidth | 700 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 700 kHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.5μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 3mV |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| Programmable Power | NO |
| Dual Supply Voltage | 9V |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.05μA |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |