LM1894M/NOPB OverviewAdditionally, there is a case included with the book as well. The mounting type recommended by the manufacturer is Surface Mount. A 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case contains it. A 2 channel is present on the device. For your reference, this part contains Noise Reduction functions. Automotive Audio, Consumer Audio can be used with the device. We supply it within 4.5V~18V. Using 0°C~70°C TA as a temperature range, this device operates. It has 14 terminations. A search for parts belonging to the LM1894 family will yield similar results. Refer to the device's specifications: 10dB. An accessible 14 pin can be found on the chip. You can use CONSUMER CIRCUIT to sort consumer ICs on a part. In order to operate this part, the minimum supply voltage (Vsup) must not be less than 4.5V volts. Vsup reaches its maximum (18V). The mount is made by Surface Mount.
LM1894M/NOPB FeaturesWith 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
LM1894M/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM1894M/NOPB Audio Special Purpose applications.
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Automotive Audio, Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 4.5V~18V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LM1894 |
| Function | Noise Reduction |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Specifications | 10dB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |