TLV320AC36CN OverviewIt comes in a case with Tube. It recommended mounting type is Through Hole. It is embedded in 20-DIP (0.300, 7.62mm) case. The number of terminations on the chip is 20. This electrical component belongs to the VBAP™ series. It can handle a supply voltage of 3V. The chip has 20 pins. The device uses the telecom IC type of PCM CODEC. It should only be used at temperatures no greater than 70°C.
TLV320AC36CN FeaturesWith 20-DIP (0.300, 7.62mm) channels
Supply voltage at 3V volts
TLV320AC36CN ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TLV320AC36CN Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Packaging | Tube |
| Series | VBAP™ |
| Published | 1994 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS/ASYNCHRONOUS |
| Telecom IC Type | PCM CODEC |
| Filter | YES |
| Companding Law | MU-LAW |
| Length | 24.325mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |