![]()
Add to cart |
| Mfr | National Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Surface Mount | NO |
| Number of Terminals | 14 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Supply Current-Max | 30mA |
| Seated Height-Max | 5.08mm |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 19.18mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Finish | TIN |
| Pin Count | 14 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |