LM1972MX/NOPB OverviewWith the book, you will also receive a case study. In terms of mounting type, the recommended type is Surface Mount. In this case, it is embedded in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. This device has a 2 channel configuration. To assist you, this part includes Volume Control functions. It is possible to apply the device in the Consumer Audio, Professional Audio axis. Votage will be supplied within the period of 4.5V~12V. In terms of temperature, this device works within a range of 0°C~70°C TA. The chip has 20 terminations. If you search for the LM1972 family of parts, you will be able to find similar parts. On the chip, there are 20 pins that can be accessed. Sorting by CONSUMER CIRCUIT can be done based on what type of consumer IC the part contains. It can produce voltage at a voltage level of +-6V volts. Surface Mount is the one who mounts it. When the chip is connected to a 12V-voltage supply, it conducts. Ideally, the voltage gain should stay at 78 dB throughout the entire process. An IC chip has 16 bits in total.
LM1972MX/NOPB FeaturesWith 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
with 16 bits
LM1972MX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM1972MX/NOPB Audio Special Purpose applications.
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 800.987426mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio, Professional Audio |
| Voltage - Supply | 4.5V~12V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | LM1972 |
| Function | Volume Control |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Power Supplies | +-6V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Impedance | 40kOhm |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| Power Dissipation | 150mW |
| Max Supply Current | 4mA |
| Number of Bits | 16 |
| Gain | 78 dB |
| Max Frequency | 3MHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Channel Separation | 110 dB |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 12V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Specifications | 78dB |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| Package Type | SOIC W |
| Rad Hardened | No |
| Attenuator Step Size | 0.5/1 dB |
| Packaging | Tape and Reel |
| Operating Temperature (Max) | 70C |
| Operating Temperature (Min) | 0C |
| Power Dissipation | 0.15 W |
| Supply Current | 4 mA |