LM1973N/NOPB OverviewWith Tube, it comes in a case. A Through Hole mounting type is recommended for this product. In 20-DIP (0.300, 7.62mm) case, it is embedded. With 3 channels, the device is equipped. You can refer to Volume Control functions in this part. Consumer Audio, Professional Audio is one of the possible applications of the device. Votage within 4.5V~12V is supplied. The device operates at a temperature in the range 0°C~70°C TA. On the chip, there are 20 terminations. Using the LM1973 family as a search term will yield similar parts. The following specifications apply to the device: 76dB. On the chip, 20 pins are accessible. Consumer IC types can be sorted with CONSUMER CIRCUIT. There is a voltage range of +-6V volts that it can produce. The mount is mounted by Through Hole. 5mA controls its supply current.
LM1973N/NOPB FeaturesWith 20-DIP (0.300, 7.62mm) channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
LM1973N/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM1973N/NOPB Audio Special Purpose applications.
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Consumer Audio, Professional Audio |
| Voltage - Supply | 4.5V~12V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LM1973 |
| Function | Volume Control |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-6V |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | SPI |
| Supply Current-Max | 5mA |
| Specifications | 76dB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 26.075mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |