LC823425-13W1-E OverviewWith Tray, it comes in a case. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. In 221-LFBGA case, it is embedded. With 1 channels, the device is equipped. You can refer to Audio Processor functions in this part. Audio Systems is one of the possible applications of the device. The device operates at a temperature in the range -20°C~75°C TA. On the chip, there are 221 terminations. Consumer IC types can be sorted with CONSUMER CIRCUIT. This part should have a minimum supply voltage of 0.93V (Vsup).
LC823425-13W1-E FeaturesWith 221-LFBGA channels
operate temperature at the range of -20°C~75°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
LC823425-13W1-E ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LC823425-13W1-E Audio Special Purpose applications.
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 221-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -20°C~75°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 221 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Applications | Audio Systems |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Function | Audio Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.93V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | PCM |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |