![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 Formed Leads |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 113.398093g |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | ZIG-ZAG |
| Base Part Number | LM2592 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 75 % |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Output Voltage | 57V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 2A |
| Operating Supply Voltage | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 10mA |
| Max Output Voltage | 57V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 1.2V |
| Height | 4.7mm |
| Length | 14.986mm |
| Width | 10.16mm |
| Thickness | 4.572mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |