![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | LM5010 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 91 % |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Output Voltage | 70V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1A |
| Operating Supply Voltage | 7.4V |
| Voltage - Input (Min) | 8V |
| Input Voltage-Nom | 48V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 650μA |
| Max Output Voltage | 70V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz~1MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Height | 800μm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 750μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |