![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Number of Pins | 7 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | SINGLE |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Base Part Number | LM2678 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 92 % |
| Output Voltage | 12V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 5A |
| Operating Supply Voltage | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 15V |
| Input Voltage-Nom | 24V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 4.2mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 260kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Nominal Output Voltage | 12V |
| Height | 4.65mm |
| Length | 10.1mm |
| Width | 8.89mm |
| Thickness | 4.44mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |