![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 12V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TPS54295 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 7V |
| Output Type | Adjustable |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 2A |
| Quiescent Current | 1.3mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |