LM358ADT OverviewPackaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case, the buffer op amp is ready to use. An op amp ic of the General Purpose type. The op amp is delivered to you in a Tape & Reel (TR) case. There is a growing number of terminations approaching the number of 8. The pins on this board total to 8 in total. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 5V battery. A total of 8 pins are present on the instrumentation amplifier. There is an input offset voltage of 1mV for this buffer op amp. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of 0°C~70°C . As long as the supply current of the chip does not exceed 700μA, this op amp ic can operate. 100dB should remain the voltage gain. As far as the device is concerned, buffer amplifier has 2 channels. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 15V. For packing the buffer amplifier, the TAPE AND REEL-axis is adopted.
LM358ADT Features8 Pins
supply voltage of 5V
100dB voltage gain
LM358ADT ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
LM358ADT Instrumentational OP Amps applications.
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 4.535924g |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LM358 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Power Supplies | +-1.5/+-15/3/30V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 700μA |
| Nominal Supply Current | 700μA |
| Output Current | 40mA |
| Max Supply Current | 1.2mA |
| Slew Rate | 0.6V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Current - Input Bias | 20nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V~30V ±1.5V~15V |
| Output Current per Channel | 60mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Bandwidth | 1.1MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 1100 kHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.1μA |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.05μA |
| Dual Supply Voltage | 9V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150°C |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |