TLV2241IDBVR OverviewOp amp is packaged in SC-74A, SOT-753 case. Op amps are General Purpose types of amplifier on the chip. Instrumentation amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 5. Linear amplifier has a total of 5 pins. Please take in mind that op amp should be run at 2.7V. Linear amplifier includes 5 pins. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 3mV voltage. Surface Mount is the recommended mounting type of operational amplifiers. With regard to operating temperature, op amp ranges -40°C~85°C. Operational amplifier can operate supply current at 1μA. The voltage gain should stay at 120dB. On the output type, there are Rail-to-Rail different types of op amps. Op amp has total of 1 elements. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 6V voltage. It is used TR to pack the op amps.
TLV2241IDBVR Features5 Pins
supply voltage of 2.7V
120dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
TLV2241IDBVR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV2241IDBVR Instrumentational OP Amps applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Base Part Number | TLV2241 |
| Pin Count | 5 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 6V |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1μA |
| Nominal Supply Current | 1.25μA |
| Power Dissipation | 385mW |
| Output Current | 200μA |
| Slew Rate | 0.002V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 55 dB |
| Current - Input Bias | 100pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V~12V ±1.25V~6V |
| Output Current per Channel | 200μA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3mV |
| Bandwidth | 5.5 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 5.5 kHz |
| Voltage Gain | 120dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 600μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Programmable Power | NO |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 5.5 kHz |
| Max I/O Voltage | 3mV |
| Height | 1.45mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| Thickness | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |