LM3S5P36-IQR80-C5T Overview64-LQFP-packages are available. There are 33 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 series. This program memory has a size of 64KB 64K x 8, which indicates what the size of the program memory is. ARM® Cortex®-M3 Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 64 terminations on MCU chip. You get a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. There are YES DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 64kB. The base part number LM3S5P36 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 80MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 64 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 3 timers/counters. It has 64 pins in total. As a result of its ARM core architecture, it can be used in many applications. There is a set of 2 A/D converters on the device. There are 10 bits on a chip.
LM3S5P36-IQR80-C5T Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
LM3S5P36-IQR80-C5T ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM3S5P36-IQR80-C5T Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | LM3S5P36 |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 33 |
| RAM Size | 24K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V~1.32V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Number of Bits | 10 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |