![]()
Add to cart |
MSP430F1232IPW is a kind of 8 MHz MCU with 8KB Flash, 256B SRAM, belongs to the MSP430 family consisting of different devices with different sets of peripherals positioned for various applications. The battery life in portable measurement applications can be extended through its improved architecture, combined with five low-power modes. MSP430F1232IPW microcontroller features built-in communication capability using asynchronous (UART) and synchronous (SPI) protocols. Effective system solutions such as glass breakage detection with signal analysis can be provided based on its digital signal processing with the 16-bit RISC performance.
Low supply voltage range 1.8 V – 3.6 V
Ultralow-power consumption
16-Bit RISC architecture, 125 ns instruction cycle time
Supply voltage brownout protection
Five power-saving modes
Stand-alone RF sensors
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 117.508773mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | MSP430x1xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 8MHz |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 22 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 10 |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 + 256B |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 8 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| DAC Channels | NO |
| Address Bus Width | 16b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 0.25 |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM (bytes) | 256 |
| Number of Timers | 3 |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |