LM4549BVHX/NOPB OverviewA 48-LQFP package is supplied for space savings. It is adopted to package in the manner of Tape & Reel (TR). This electronic component is of the type Audio, AC '97, allowing it to provide high-efficiency performance in various applications. This device employs the mounting type Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~85°C, the system can operate normally. The unit is integrated with 2 / 2 ADCs / DACs. 4.2V~5.5V of supply voltage are applied to the analog circuit. A 3.3V~5.5V supply voltage is applied to the digital circuit. The transmission line is terminated with 48 terminations to prevent reflection of signals. This device consists of a row of 48-pins. It has a configuration of 48 pins. Its base part number LM4549 can be used to find more related items. This device is mounted on a PCB which uses the Surface Mount technology. Supply voltage should never exceed 5.5V. At a minimum, the voltage should be kept at 3V. 7 analog inputs are available on this device. A total of 3 analog outputs are available on the device. An analog output can be sampled from a numerical value through one of the 2 channels of the DAC.
LM4549BVHX/NOPB FeaturesEmbedded in the 48-LQFP package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
7 analog inputs
3 analog outputs
LM4549BVHX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM4549BVHX/NOPB CODECs Interface ICs applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 181.692094mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Audio, AC '97 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LM4549 |
| Pin Count | 48 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 48 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 4.2V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.3V~5.5V |
| Power Consumption | 280mW |
| Conversion Rate | 48 ksps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 90 dB |
| Resolution (Bits) | 18 b |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Number of Analog Inputs | 7 |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 89 |
| Number of Analog Outputs | 3 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |