TP3067BN OverviewFor space-saving purposes, it is packaged in 20-DIP (0.300, 7.62mm). Tube packaging is adopted. It can perform highly efficiently in various applications since it is a type of PCM, Filter. As far as mounting types are concerned, it uses Through Hole. Using 0°C~70°C as the operating performance allows it to operate normally. 1 / 1 ADC / DAC is integrated into it. An analog circuit is supplied with a voltage of 4.75V~5.25V. 4.75V~5.25V is the supply voltage for the digital circuit. In order to avoid reflections off the end of the transmission line, 20 terminations are used. It operates on a supply voltage of 5V. Unlike the ground of the circuit, -5V supply voltages are more negative in polarity.
TP3067BN FeaturesEmbedded in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package
Operating temperature of 0°C~70°C
1 / 1 ADCs / DACs
TP3067BN ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TP3067BN CODECs Interface ICs applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | PCM, Filter |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.75V~5.25V |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Filter | YES |
| Companding Law | A-LAW |
| Neg Supply Voltage-Nom | -5V |
| Length | 24.325mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |