![]()
Add to cart |
Texas Instruments makes a high voltage boost converter IC called the LM5007MMX/NOPB. It is excellent for a variety of power applications because it is specifically made to step up low input voltage sources to higher output voltages. The device can provide output voltages up to 100V and a maximum output current of 150mA from an input voltage range of 4.5V to 75V. Additionally, it has an internal soft start, an adjustable and set frequency option, and an over-temperature shutdown. It is frequently utilized in voltage-boosting industrial and automotive applications.
Efficiency: Up to 91%
Input voltage range: 4.5V to 75V
Output voltage range: up to 100V
Maximum output current: up to 150mA
Small package size: 8-pin VSSOP package
Switching frequency options: fixed and adjustable
Internal soft-start and frequency adjustment function
Cycle-by-cycle current limiting protection and over-temperature shutdown feature
Power delivery
Portable devices
Telecom applications
Industrial applications
Automotive electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | LM5007 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 93 % |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Output Voltage | 73V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 500mA |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Input Voltage-Nom | 48V |
| Min Supply Voltage | 9V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 500μA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switching Frequency | 800kHz |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |