![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC3114 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 96 % |
| Output Voltage | 2.7V |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input (Min) | 2.2V |
| Input Voltage-Nom | 24V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 1A |
| Max Output Voltage | 40V |
| Topology | Buck-Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 2.7V |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |