| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 172.98879mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PD), DC/DC |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 1.8V~60V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | LM5071 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Input Voltage-Nom | 48V |
| Number of Channels | 1 |
| Output Power | 13W |
| Power - Max | 12.95W |
| Current - Supply | 1mA |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Input Voltage (Max) | 60V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Switching Frequency-Max | 665kHz |
| Internal Switch(s) | Both |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | Yes |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Linear Misc Type | Positive Voltage |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Package Type | TSSOP |
| Product Depth (mm) | 4.4 mm |
| Operating Supply Voltage (Max) | 15 V |
| Rad Hardened | No |
| Programmable | Yes |
| Case Height | 0.9(mm) |
| Case Length | 5(mm) |
| Mounting | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pin Count | 16 |
| Operating Temperature (Max) | 125C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Screening Level | Automotive |
| Product Length (mm) | 5 mm |
| Product Height (mm) | 0.9 mm |