![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 70.590313mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PD) |
| Resistance | 1Ohm |
| Voltage - Supply | 0V~57V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 48V |
| Base Part Number | TPS2376 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 5 |
| Output Voltage | 100V |
| Operating Supply Voltage | 57V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 240μA |
| Nominal Supply Current | 240μA |
| Power Dissipation | 266mW |
| Output Current | 350mA |
| Adjustable Threshold | YES |
| Output Power | 12.95W |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.6mA |
| Nominal Input Voltage | 57V |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Min Current Limit | 625mA |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | No |
| Height | 1.7mm |
| Length | 4.89mm |
| Width | 3.9mm |
| Thickness | 1.48mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |