LM833DR2G OverviewIn order to protect the op amps, a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is used. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Cut Tape (CT) cases, linear amplifier will be delivered. In recent months, the number of terminations has approached 8. It consists of a total of 8 pins in total. It has 8 pins that make up the linear amplifier. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 5mV. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Surface Mount. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than -40°C~85°C for optimal performance. In order for this instrumentation amplifier to operate, the supply current needs to be between 4mA and 10 . Maintain 110dB as the voltage gain. As a whole, there are 2 elements that make up this buffer amplifier.
LM833DR2G Features8 Pins
110dB voltage gain
LM833DR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LM833DR2G Instrumentational OP Amps applications.
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LM833 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| Power Dissipation | 500mW |
| Output Power | 500mW |
| Slew Rate | 7V/μs |
| Amplifier Type | Audio |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 300nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 10V~36V ±5V~18V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Supply Type | Dual |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5mV |
| Bandwidth | 15MHz |
| Voltage Gain | 110dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Voltage - Input Offset | 300μV |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 15MHz |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |