OPA2340EA/2K5 OverviewOp amp is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. Op amps are General Purpose types of amplifier on the chip. Instrumentation amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. Linear amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that op amp should be run at 5V. Linear amplifier includes 8 pins. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 500μV voltage. Surface Mount is the recommended mounting type of operational amplifiers. With regard to operating temperature, op amp ranges -40°C~85°C. Operational amplifier can operate supply current at 750μA. You should keep the voltage gain at 124dB for the time being. On the output type, there are Rail-to-Rail different types of op amps. Op amp has total of 2 elements. It is used TR to pack the op amps. MicroAmplifier™ corresponds to linear amplifier's series.
OPA2340EA/2K5 Features8 Pins
supply voltage of 5V
124dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2340EA/2K5 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA2340EA/2K5 Instrumentational OP Amps applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MicroAmplifier™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | OPA2340 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Elements | 2 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Operating Supply Current | 750μA |
| Nominal Supply Current | 1.9mA |
| Slew Rate | 6V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 0.2pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V~5.5V |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500μV |
| Bandwidth | 5.5MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 5500 kHz |
| Voltage Gain | 124dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.00006μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90.46dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 5.5V |
| Voltage - Input Offset | 150μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00001μA |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 500μV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.00001μA |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |