LMH2180TMX/NOPB OverviewA 8-WFBGA case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. Under normal circumstances, 75MHz is the maximum value. In it, there are 8 terminations. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 2.4V~5VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. Operation is performed with 8 pins. It belongs to the family LMH2180. By default, the output is set to 2. In this case, it uses TR packing.
LMH2180TMX/NOPB Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
LMH2180TMX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMH2180TMX/NOPB Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFBGA |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 2.4V~5V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | LMH2180 |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 75MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Height | 675μm |
| Length | 0m |
| Width | 0m |
| Thickness | 420μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |