74FCT3807PYGI Overview20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 100MHz. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 3V~3.6V volts. Buffer IC is CMOS, TTL that is output. The structure belongs to the IDT74FCT3807 family of structures. In this case, the electronic part belongs to the 74FCT series.
74FCT3807PYGI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
74FCT3807PYGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
74FCT3807PYGI Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74FCT |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT74FCT3807 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |