LMK00301SQE/NOPB OverviewIt's a electronic part of the 48-WFQFN Exposed Pad package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 3.1GHz. There are 48 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 3.3V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 3.15V~3.45VV. It is placed in the way of Surface Mount. It has a pin count of 48 on it. Its output is HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL. For operation, 48 pins are used. It is a member of the LMK00301 family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.45V. It is set to output 11 by default. It is powered by a 3.3V volt supply. It employs the TR packing method.
LMK00301SQE/NOPB Features48 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
LMK00301SQE/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMK00301SQE/NOPB Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LMK00301 |
| Output | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 11 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 13.5mA |
| Propagation Delay | 1.55 ns |
| Frequency (Max) | 3.1GHz |
| Input | CML, HCSL, HSTL, LVDS, LVPECL, SSTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:11 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height | 800μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |