LMK00304SQ/NOPB OverviewThere is a case option of 32-WFQFN Exposed Pad available for this clock divider. There is a Cut Tape (CT) packaged with it. Normal operation is limited to 3.1GHz. 32 terminations have been recorded. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3.15V~3.45V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 32 can be found on it. As a result, the output is HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL. It is operated using the 32 pins. This is a member of the family of LMK00304. There is a default setting of output 5. In order to achieve maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V. This method employs the TR packing method.
LMK00304SQ/NOPB Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
LMK00304SQ/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMK00304SQ/NOPB Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LMK00304 |
| Output | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 13.5mA |
| Propagation Delay | 1.55 ns |
| Frequency (Max) | 3.1GHz |
| Input | CML, HCSL, HSTL, LVDS, LVPECL, SSTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 2.7 ns |
| Height | 800μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |