IDT85304-01PGGI OverviewA 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. Under normal circumstances, 650MHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 3.135V~3.465VV power source, it should work. There is LVPECL output from clock driver. It belongs to the family IDT85304.
IDT85304-01PGGI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
IDT85304-01PGGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT85304-01PGGI Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | IDT85304 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 650MHz |
| Input | CML, HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |