LMX2485QSQ/NOPB OverviewTape & Reel (TR)-method packaging is used for clock ICs. The 24-WFQFN Exposed Pad package contains this clock generator. This clock generator ic can sustain a maximum temperature of 260 during reflowing. It contains 24 terminations that can be found in frequency synthesizer. This electronic frequency generator requires a voltage of 3V. The input of this clock generator is designed to be Clock. To access the full performance of the electronic component, 1 circuits are implemented. There is a maximum frequency of 3.1GHz Max with this clock-based frequency generator. Thanks to the Surface Mount, this electric component can be conveniently installed on the panel. As far as the supply voltage is concerned, clock PLL can be used with 2.5V~3.6V. Based on the test statistics, an ambient temperature of -40°C~105°C should be set. This electronic component is usually classified as a Frequency Synthesizer (RF) component. You can find related electrical components to the base part number LMX2485. It is possible to connect to the frequency generators via 24 pins. There is a maximum supply voltage of 3V that clock generator can handle. The Automotive, AEC-Q100, PLLatinum™ series includes this electronic part. This electronic frequency generator should not be supplied with more than 5mA of current.
LMX2485QSQ/NOPB FeaturesAvailable in the 24-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 3V
LMX2485QSQ/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMX2485QSQ/NOPB Clock Generators applications.
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, PLLatinum™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Frequency Synthesizer (RF) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.5V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMX2485 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 3.1GHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 5mA |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 3:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Height | 800μm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 750μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |