NB2780ASNR2G OverviewIn order to package it as a clock IC, the Tape & Reel (TR) package is used. A Clock PLL is included with the SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package. Frequency generator can maintain a maximum temperature of 260 under reflowing conditions. As a result of this, we can find 6 terminations. Clock generator ics require a voltage of 3.3V. As the Clock PLL's input, CMOS, Crystal is designed to be used in order to generate the clock signal. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. It provides a maximum frequency of 50MHz. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. Clock generator ic works with 2.375V~3.6V. By calculating the test statistics, 0°C~70°C is the appropriate ambient temperature. CMOS logic levels are supported by this RF synthesizer. Clock/Frequency Synthesizer is the type of electrical part that this component is classified as. It is a 6-bit IC that is designed for microprocessors specifically. Related electrical parts can be found for the base part number NB2780A. The clock PLL has 6 pins that are available. In terms of the supply voltage, PLL clock can handle 3.3V volts.
NB2780ASNR2G FeaturesAvailable in the SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
NB2780ASNR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB2780ASNR2G Clock Generators applications.
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
Test equipment
| Lifecycle Status | CONSULT SALES OFFICE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB2780A |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 6 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 50MHz |
| Input | CMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 50MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |