LP3928TLX-1828/NOPB OverviewLevel translators is embedded in the 16-WFBGA package.Level translators is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The output it is configured with uses Tri-State, Non-Inverted.The translator type of this electrical device is Voltage Level.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The Channel type of this electrical device is Bidirectional.The operating temperature is -40°C~85°C TA.1 circuits are used to achieve its superior flexibility.There are 16 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.According to the base part number LP3928, its related parts can be founded.Level translators is powered from a supply voltage of 1.8V.Level translators is equipped wLevel translatorsh 16 pin count.Level translators is designed wLevel translatorsh 16 pins.The VCCA supply rail is configured from 1.65V~1.95V.The VCCB supply rail is configured from 1.65V~3.6V.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The number of channels is growing strong/weak: 3.Level translators consumes 150μA of quiescent current wLevel translatorshout being affected by external factors. SIM Card Interface can be ensured when operating.The output current of 460mA makes it feature maximum design flexibility.
LP3928TLX-1828/NOPB Features16-WFBGA package
1 circuits
16 pin count
16 pins
LP3928TLX-1828/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LP3928TLX-1828/NOPB voltage translators & level shifters applications.
Enterprise and communications
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFBGA |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Feature | SIM Card Interface |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Power Dissipation | 220mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LP3928 |
| Pin Count | 16 |
| Output Voltage | 2.85V |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Max Output Current | 150mA |
| Polarity | Positive |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Output Current | 460mA |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Quiescent Current | 150μA |
| Accuracy | 2 % |
| Min Input Voltage | 3.05V |
| Logic Function | Level Shifter |
| Max Input Voltage | 6V |
| Dropout Voltage | 70mV |
| Channel Type | Bidirectional |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.65V~1.95V |
| Voltage - VCCB | 1.65V~3.6V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |