MAX3006EUP+ OverviewEmbedded in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, it is now available to you.Packaged as Tube.This output is configured with Tri-State, Non-Inverted.Level translators is the Voltage Level type of translator that is used in this electrical device.Electronic parts are mounted using the Surface Mount method.This electrical device has channel type Unidirectional.During operation, the temperature is set to -40°C~85°C TA.1 circuits are used to provide this superior level of flexibility.Usually, when a transmission line is terminated, there are 20 termination points used.There is a base part number MAX3006 that refers to the related parts.The pin count of this device is 20.There is a configuration of 1.2V~5.5V for the VCCA supply rail.There is a configuration of 1.65V~5.5V for the VCCB supply rail.As long as Power Supply Decoupling is ensured, operations will succeed.
MAX3006EUP+ Features20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 circuits
20 pin count
MAX3006EUP+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX3006EUP+ voltage translators & level shifters applications.
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
Smartphone
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Power Supply Decoupling |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 8 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX3006 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Data Rate | 35Mbps |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| Channel Type | Unidirectional |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.2V~5.5V |
| Voltage - VCCB | 1.65V~5.5V |
| Channels per Circuit | 8 |
| Supply Voltage1-Max | 5.5V |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |