LS1046ASE8T1A OverviewWith a packing size of 780-FBGA, FCBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 4 Core 64-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~105°C. A QorIQ® Layerscape series item. A ARM® Cortex®-A72 processor is present in this CPU. The CPU contains DDR4 RAM controllers. As a whole, there are 780 terminations. A 1V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. A maximum supply current of 1.03V can be achieved by the microprocessor. With a 64 external data bus width, this CPU has a wide data bus. There are 76 I/Os connected to the CPU programs.
LS1046ASE8T1A FeaturesARM® Cortex®-A72 Core
76 I/Os
LS1046ASE8T1A ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
LS1046ASE8T1A Microprocessor applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 780-FBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ® Layerscape |
| Published | 2016 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.03V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.97V |
| Number of I/O | 76 |
| Speed | 1.8GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A72 |
| Address Bus Width | 14 |
| Boundary Scan | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Ethernet | 10GbE (2), 2.5GbE (1), 1GbE (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 4 Core 64-Bit |
| RAM Controllers | DDR4 |
| USB | USB 3.0 (3) + PHY |
| Bus Compatibility | I2C, PCI, SPI, UART, USB |
| Security Features | Secure Boot, TrustZone® |
| SATA | SATA 6Gbps (1) |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.61mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |