LS1026AXE8P1A OverviewPacked in 780-FBGA, FCBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 2 Core 64-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around -40°C~105°C. It comes from the QorIQ® Layerscape series. This CPU is cored with a ARM® Cortex®-A72 processor. This CPU uses DDR4 RAM controllers. There are 780 terminations totally. With a 1V voltage supply, the part should be turned on and run. The supply voltage should not exceed 1.03V. This CPU has a wide external data Bus width of 64. The CPU programs, transfers data by 76 I/Os.
LS1026AXE8P1A FeaturesARM® Cortex®-A72 Core
76 I/Os
LS1026AXE8P1A ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
LS1026AXE8P1A Microprocessor applications.
Measurement and control field
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 780-FBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ® Layerscape |
| Published | 2016 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.03V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.97V |
| Number of I/O | 76 |
| Speed | 1.4GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A72 |
| Address Bus Width | 14 |
| Boundary Scan | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Ethernet | 10GbE (2), 2.5GbE (1), 1GbE (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core 64-Bit |
| RAM Controllers | DDR4 |
| USB | USB 3.0 (3) + PHY |
| Bus Compatibility | I2C, PCI, SPI, UART, USB |
| Security Features | Secure Boot, TrustZone® |
| SATA | SATA 6Gbps (1) |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.61mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |